חיטוי קווי מים

קווי מים הם בדרך כלל צינורות ראשיים המובילים מים לצרכני קצה או למערכות מים אחרות. בקווים אלה עוברות כמויות גדולות של מים. מים אלה נמצאים במצב זרימה חלק מהזמן ובחלק אחר של הזמן הם עומדים במקומם כאשר לא קיימת צריכה של מים על ידי צרכני הקצה. בתנאים אלה נוצרים משקעים על גבי דפנות קווי המים ואלו עלולים להצטבר לכדי זיהום, שעלול לסכן את בריאות צרכני הקצה.

חיטוי קווי מים הוא תהליך שנועד להסיר את כל המשקעים והמזהמים שהצטברו לאורך דפנות קווי המים. תהליך זה צריך להתבצע בצורה מאוד מקצועית ובזהירות רבה, שכן צרכני הקצה אינם מודעים כלל לביצוע החיטוי. תהליך חיטוי זה מתחיל בסגירת זרימת המים בצורה כזאת שהקו מבודד לחלוטין משני צדדיו. לאחר מכן יוצרים הסטה של המים לפתח יציאה דרכו ניתן להזרים את המים וחומרי החיטוי מבלי שיגיע אל צרכני הקצה.

כיצד מבוצע החיטוי בפועל?

לאחר שמבודדים את קו המים כאמור, מזרימים בו זרם מים בלחץ גבוה על מנת להסיר את שכבת הלכלוך והמזהמים העליונה. בהמשך מבוצעת הזרמה של חומר חיטוי ייעודי מהול במים ומותירים את התערובת בקו המים לפרק זמן קבוע על מנת למוסס את כל שכבות המזהמים ולנתק אותן מדפנות הקו. לבסוף מבוצעת שטיפה יסודית לצורך שטיפת המזהמים שהשתחררו ושאריות חומרי חיטוי.

כמו כן, על מנת לשמר על איכות המים באופן שוטף, נהוג למהול כמויות זעירות מאוד של חומר חיטוי כדוגמת כלור או אוזון בזרם המים. חומר חיטוי זה אינו מיועד לחטא את קווי המים אלא לשמור על המים הזורמים בו מטוהרים עד כמה שניתן.

חיטוי קווי מים צריך להתבצע כאמור על ידי אנשי מקצוע, בדרך כלל אנשי תחזוקה שמתמחים בביצוע עבודות תחזוקה לקווי מים, מכירים את קווי המים ואת כלל המנגנונים המקיפים אותם בחיבור אל צרכני הקצה ואל מערכות מים אחרות המחוברות אליהם.

המונח קו מים מתייחס בדרך כלל לצנרת ראשית המספקת מים למספר צרכנים שונים. כך למשל, צינור המים הראשי המזרים את המים ממגדל המים של הישוב אל הרחובות השונים הוא קו מים. צינור המים המפצל את המים מהצינור הראשי ברחוב אל הצנרות הפרטיות של כל בית, גם הוא קו מים. יחד עם זאת, קו מים יכול להתייחס גם לצנרת מים ביתית פרטית, ובכל מקרה חיטוי קו מים צריך להתבצע לכל קו מים שבו מתעורר חשש לזיהום, גם אם גורם הזיהום אותר וטופל כבר.

זקוקים לשירות הדברה וחיטוי?

חייגו אלינו עכשיו - ונעמוד לשירותכם

דילוג לתוכן